Haber

İngiltere Savunma Bakanlığı, Wagner paralı asker grubunun finansmanının durdurulabileceğini söyledi

Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, Rus yetkililerin Wagner paralı asker kümesi için fon sağlamayı durdurma olasılığının gerçekçi bir biçimde var olduğunu belirtti.

Savunma Bakanlığı tarafından yayınlanan günlük bir basın açıklamasına göre, Kremlin, başarısız Haziran isyanının ardından Wagner’in sahibi Yevgeny Prigozhin’in diğer işletmelerine karşı da harekete geçti.

Bültende, “Rus devleti artık Wagner Grubu’na ödeme yapmazsa ikinci en muhtemel finansör Belarus makamları olacaktır” denilerek, bunun Belarus’un mali kaynaklarını zorlayacağı belirtildi.

Bakanlık, Wagner Kümesi’nin işçilerin ücret maliyetlerini düşürmek ve yeniden yapılandırmak için adımlar attığını da belirtti.

Haziran ayının sonunda, birkaç bin Wagner savaşçısı, Rusya’nın askeri başkanlık ekibine karşı kısa süreli bir isyan girişiminde bulundu.

Prigozhin, Temmuz ayı sonunda Afrika ve Beyaz Rusya’daki faaliyetlerine devam edeceklerini ancak şu anda saflarına yeni savaşçılar eklemediklerini söyledi.

Wagner’in işvereni başka ayrıntı vermezken, Wagner’in Afrika’nın birçok yerinde faaliyet gösterdiği biliniyor. Wagner ayrıca ülkenin ordusunu Belarus’ta eğitiyor.

24 Haziran’daki başarısız ayaklanma girişiminin ardından Rusya lideri Vladimir Putin, isyana katılmayan Wagner savaşçılarını Rusya Savunma Bakanlığı ile sözleşme imzalamaya davet etti.

Ukrayna: Rus bombardımanında yedi sivil öldü

Öte yandan Ukrayna İçişleri Bakanı, güneydeki Herson bölgesinde Rus bombardımanında yedi sivilin öldürüldüğünü söyledi.

Ihor Klymenko, Shyroka Balka köyüne düzenlenen saldırıda biri bebek 4 kişilik bir ailenin hayatını kaybettiğini bildirdi. Stanislav köyünde Klymenko iki kişinin öldüğünü söyledi.

Bu köy, Dinyeper Nehri’nin ağzına yakın bir yerde bulunuyor.

mezitliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu