Haber

Yeditepe Üniversitesi Mezunu Şef Eda Tunç Avustralasya Tapas Yarışmasında Birinci Oldu

Yeditepe Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü mezunu Şef Eda Tunç, Yeni Zelanda kral somonu, limon horopito şurubu, kawakawa yeşil yağı ve ayranla harmanladığı baklavasıyla 5. Avustralasya Tapas Yarışması’nda birincilik ödülünü kazandı. Tunç, “İki farklı ama aynı derecede lezzetli dünyanın uyumlu evliliğini kutlamak için Türk ve Yeni Zelanda mutfak geleneklerini bir araya getirmek istedim. Ayrıca geleneksel tariflerin sınırlarını zorlamak ve nelerin birleştirilebileceğine dair normlara meydan okumak istedim.” dedi.

Yeni Zelanda’nın Manukau kentindeki Ignite Colleges’de düzenlenen yemek yarışmasında 29 şef, bu yılın sonlarında İspanya’nın Valladolid kentinde düzenlenen Dünya Tapas Yarışmasında Avustralasya’yı temsil etme şansını yakalamak için yarıştı.

Yeni Zelanda’da bir otelin şefi olan Eda Tunç, baklavayı Yeni Zelanda malzemeleriyle yorumlayarak hazırladığı ‘Herkese Baklava’ ile yarıştı. Yeni Zelanda kral somonu, limonlu horopito şurubu, kawakawa yeşil yağı ve ayranı birleştirerek baklava yaptı. Tunç’un deniz üzümleriyle süsleyip kokteyl bardağında servis ettiği bu yemek, aralarında ünlü şefler Simon Gault ve Michael Meredith’in de bulunduğu yedi kişilik jüri heyetinin beğenisini kazandı. Sunum, özgünlük, lezzet ve iş potansiyeli olmak üzere tüm kategorilerde en yüksek puanları alan Eda Tunç, 2023 Avustralasya Tapas Şampiyonu unvanını kazandı.

“MUTFAK NORMLARINI ZORLAYAN EŞSİZ LEZZET”

Dünya Tapas Yarışması jüri üyesi ve E Spain organizatörü Angel Moreton, “‘Herkes için Baklava’, Türk ve Yeni Zelanda mutfak geleneklerini yenilikçi bir şekilde birleştirmesi ve mutfak normlarına meydan okuyan benzersiz ve uyumlu bir lezzet profili sergilemesi nedeniyle öne çıktı” dedi.

Eda Tunç, “İki farklı ama aynı derecede lezzetli dünyanın uyumlu evliliğini kutlamak için Türk ve Yeni Zelanda mutfak geleneklerini bir araya getirirken, aynı zamanda klasik tanımların sınırlarını zorlayıp bir araya getirilebileceklerin normlarına meydan okumak istedim. Avustralasya’yı temsil ediyorum” dedi. İspanya’da “Bunu yapabildiğim ve dünyaya Türk baklavasının Yeni Zelanda’ya özgü malzemelerle birleştirildiğinde ne kadar muhteşem olabileceğini gösterebildiğim için çok gurur duyuyorum. Kültür fark etmeksizin herkese hitap edecek bir yemek olduğuna inanıyorum ve bu nedenle adını ‘Herkes İçin Baklava’ koydum” dedi.

28 yaşındaki Eda Tunç, Kasım ayında yapılacak Dünya Tapas Şampiyonası’nda Avustralasya’yı temsil etmek için İspanya’nın Valladolid kentinde yarışacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu