Haber

Geleneksel Balmumu Boyama Guizhou, Güneybatı Çin’deki Köylülere Fayda Sağlıyor

Balmumu boyama, Çin’in güneybatısındaki Guizhou eyaletindeki Miao etnik grubu arasında geçen bir el sanatıdır.

Bu el sanatının değerli bir beşiği olan Danzhai ilçesinde, birçok Miao hanımı bu sanatta çocukluklarından itibaren ustalaşıyor.

Yang Erbaolang da onlardan biri. Yıllarca süren sıkı çalışmanın ardından, bu sanatı yerel topluluk için bir refah kaynağı haline getirdi.

2014 yılında Yang ve diğer üç Miao hanımı bir kooperatif kurdu ve toplu siparişler almaya başladı. İşleri son yıllarda patlama yaşıyor.

Yerel yönetimin yardımıyla Yang’ın atölyesi, yoksullukla başa çıkmak için bu yıl yine yerleşim bölgesinde bulunan 500 metrekarelik bir fabrikaya taşındı. Büyüyen işi, yerel topluluk için birçok istihdam fırsatı yarattı.

SES 1 (Çince): YANG ERBAOLANG, Danzhai ilçesinde Miao balmumu resim mirasına sahip zanaatkar:

“Atölyemde ellili, altmışlı kadınlar çalışabiliyor. Yakınlarda oturanlar iş bulup para kazanabiliyor, ailedeki çocuklara ve yaşlılara da bakabiliyor. Eskiden faturalarımızı bile ödeyemiyorduk. Şimdi faturalarımızı bile ödeyemiyorduk. herkesin yiyecek yemeği, giyecek yeni kıyafetleri var ve ailelerine bakabiliyorlar.”

Eğirme, dokuma, cilalama… Yang’ın elindeki boyalı kumaşlar yıllar içinde yavaş yavaş yerel halkın günlük ihtiyaçlarından bilinen mallara dönüştü. Yang için değişmeyen şey sanata olan sevgisidir.

SES 2 (Çince): YANG ERBAOLANG, Danzhai ilçesinde Miao balmumu resim mirasına sahip zanaatkar:

“Şu an yaşadığım hayata sahip olacağım hiç aklıma gelmemişti. Ayrıca birinin bana ‘patron’ veya ‘usta’ diyeceği hakkında hiçbir fikrim yoktu. Artık giderek daha fazla insan işimi büyütmek, geliştirmek ve gelecek nesillere aktarmak için Miao balmumu boyamayı öğreniyor. Sahibi olduğundan emin olmak istiyorum.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Guiyang’dan bildirdi. (XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu